پروژه حقوق بشر و فقر مفرط در حقوق اسلامی. doc

دانلود مستقیم «پروژه حقوق بشر و فقر مفرط در حقوق اسلامی. doc» | دسته «علوم انسانی» | دریافت فایل از دانلود بازار

پروژه حقوق بشر و فقر مفرط در حقوق اسلامی. doc

 

 

 

 

 

نوع فایل: word

قابل ویرایش 20 صفحه

 

مقدمه:

حقيقتي است بديهي كه ما در عصري زندگي مي‌كنيم كه تحت سلطه تكنولوژي قرار دارد. تكنولوژي اهرم قدرت نويني است و به كساني كه آن را در دست دارند قدرت تفوق بر ساير اعضاي جامعه را مي‌دهد. قدرتي كه از بسياري جهات اساسي‌تر و داراي ابعاد و پيامدهاي گسترده‌تري از ساير قدرتهاي تاكنون شناخته شده در تاريخ بشري است و اهرم‌هاي كنترل و سلطه بيشتري از آنچه فرمانروايان مطلق در گذشته دارا بودند بر محيط پيرامون، جامعه، جسم، و نيز بر ذهن و افكار بشر فراهم مي‌سازد.

بدين ترتيب اين بعد جديد از قدرت نيز مانند ساير ابعاد آن، بايد زير نظر قانون قرار گيرد. هر چند سرت پيشرفت تكنولوژي و نفوذ آن تا حدي بوده است كه قانون و قانون‌گذاران هرگز نتوانسته‌اند با آن برابري كنند و از قافله عقب مانده‌اند.

علم بيش از پيش توسعه يافته و به چنان قدرتي رسيده كه مي‌تواند در ريشه‌هاي حيات غور و با اختيار، يك ژن را تغيير دهد و يا برعكس به طور نامحدودي با موج نگاري مغزي (الكتروانسفالوگرافي) حيات مغزي را نشان دهد. در قلمرو‌هاي ديگر، تحقيقات علمي موجب نتايج شگفت انگيزي شده است؛ الكترونيك، رايانه، سيستم اينترنت به طور قابل توجهي حيات ما را تسهيل نموده است. همه اينكه پيشرفت‌هايي خارق‌العاده محسوب مي‌شوند.

بعد از تحولات كشاورزي، صنعتي، اكنون ما شاهد تحولات علمي هستيم؛ اما اين فن‌آوري خارق العاده با ارزاني داشتن داده‌هاي بالقوه ما را به انقياد خود در آورده و جامعه را شكننده نموده است.

ما در اين جا لازم نمي‌دانيم تمام خطرات ناشي از اين اختراعات خارق‌العاده را بيان كنيم. توجه ما بيشتر معطوف به روشهاي حمايت از حيثيت و كرامت انساني در مورد سو‍‍‍ء استفاده از علم است بي آنكه بخواهيم محافظه كارانه عمل كنيم و يا بخواهيم به گذشته بازگرديم.

در واقع، علم امكانات بي نهايت و خدمات زيادي فراهم كرده است اما براي حفظ اين مسير، تحقق بايد آزادانه و در مسيرهاي جديد حركت نمايد. حقيقتا، بي حد و مرز بودن آن گاهي امري مشروع محسوب مي‌شود كه اين آزادي ابزار وسعت و عظمت بشريت باشد.

 

فهرست مطالب:

حقوق بشر و فقر مفرط

آشنايي با متون بين‌المللي

عدم تكافوي عمومي

كپنهاگ‌: يك محرك تازه

يك رويكرد منسجم

مقدمه

مشكلات در قوانين بين‌المللي

نگراني‌هاي جهان در حال توسعه

واكنش‌هاي سازمان ملل متحد

بدن انسان