پاورپوینت دوره آموزشی آشنایی با لوله و اتصالات

دانلود از دانلود ۳۶۵ |

فرمت فایل : پاورپوینت قابل ویرایش      تعداد اسلاید: 23

 

قسمتی از پاورپوینت :

 

 

تقسیم بندی لوله ها

لوله ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

الف: تیوب(Tube): دسته ای از لوله ها که بر اساس قطر خارجی و ضخامت جدار آن بر حسب BWG(Birmingam  Wire Size) ساخته می شوند و در مبدلهای حرارتی ، خطوط ابزار دقیق و اتصالات کوچک بر روی کمپرسورها ،بویلرها و یخچالها نصب می شوند .

ب: پایپ (PIPE):دسته ای از لوله ها که بر اساس اندازه اسمی و ضخامت جداره برحسب SCH شناخته می شوند. از این  دسته از لوله ها در  صنایع مختلف مانند نفت، گاز ، پتروشیمی و… استفاده می شود.

 

انواع لوله ها

از منظر طرز تهیه لوله ها در 4 دسته شناسایی می شوند.

.1لوله های بدون درز
.2لوله ها آهن گری شده
.3لوله های جوشکاری شده
.4لوله های ریخته گری شده
 
 
 
لوله های بدون درزSeamless

به 4 روش ساخته می شوند.

الف: روش سمبه زنی دورانی گرم(Hot Rotary Piercing): در این روش شمش فولاد را تا دمای 1200-1300 گرم نموده و د رچهار مرحله (سوراخ زنی Piercing Mill بوسیله دوران شمش مابین دو غلطک و سمبه) ،(تکمیل کننده سوراخ Plug rolling Mill) ،(مدور سازی داخل Reeling Mill) و ( بخش سایز کننده Sizing Mill بوسیله دو غلطک چرخانجهت ایجاد ضخامت مناسب) لوله شاخته می شود.

 

روش دوم:(Pilger Mill Process): در این روش لوله های سوراخ شده را مابین دو غلطک فرم دار در حالت گرم جندین مرتبه حرکت می دهنددر این فرآیند بدلیل آنکه سایز داخلی لوله بوسیله سمبه تثبیت می شود، قطر خارجی بوسییله زائده روی غلطکها حاصل می شود.

روش سوم:Push  Bench Process: در این روش ابتدا صفحات پهن و ضخیم را بوسیله سمبه گرد و بصورت نعلبکی در آورده و سپس بوسیله نبه هایی آنها را از درون سوراخهایی عبور می دهند.در اینصورت صفحه به لوله تبدیل می شود.

روش چهارم: Extrusion Process: در این روش شمش را تا دمای 1250 درجخ گرم نموده و با قرار دادن آن درون یک محفظه و فشار یک سمبه لوله را سوراخ نموه و در نهایت مجعم لوله و سنبه را از درون یک سوراخ هدایت می نمایند تا قطر خارجی مورد نظر حهت لوله حاصل شود


دانلود پاورپوینت دوره آموزشی آشنایی با لوله و اتصالات

ارائه شده بصورت اختصاصی در وب سایت دانلود ۳۶۵